Aktuálně z Gymnázia


Exkurze do Osvětimi

Dne 26. května 2022 se studenti druhých a třetích ročníků vyššího gymnázia vydali na exkurzi do nacistických koncentračních táborů v Polsku, v Osvětimi a Březince, kam si třída septima přála jet už od doby, kdy byla ještě tercií. Exkurze se však konala až teď a troufám si tvrdit, že to tak bylo vzhledem k našemu staršímu věku mnohem lepší.

Zatímco ostatní studenti gymnázia v osm hodin ráno usedali do lavic, většina z účastníků našeho zájezdu už seděla v autobuse a těšila se na cestu. Paní průvodkyni jsme vyzvedli v Klimkovicích a celou část cesty, kterou s námi trávila, nás zásobovala zajímavostmi o Adolfu Hitlerovi, jeho životě, ale i o samotných koncentračních táborech a hrůzách, které se v nich odehrávaly. A pokud se mezi námi v tomto momentu stále ještě nacházel někdo, kdo exkurzi bral pouze jako „ulejvárnu“ z výuky, po jejím výkladu už byste takového jedince hledali jen těžko.

Již po příjezdu k osvětimskému koncentračnímu táboru těm citlivějším z nás přejížděl mráz po zádech, a cestou do areálu v naší skupince houstla atmosféra. Při průchodu areálem se díky excelentnímu výkladu polské průvodkyně mnoho z nás nedokázalo ubránit pocitům bezmoci, hnusu, ale taky smutku a někde byly i slzičky. S přibývajícími fotografiemi bezmocných židů, Romů a politických vězňů, vitrínami s jejich kufry, oblečením, nádobím a ostříhanými vlasy nás velmi silně pohltila pochmurná atmosféra tábora.

Další zastávkou na cestě za poznáním této nelidské části dějin se stal koncentrační tábor v Březince, jehož velkou část již odnesl proud času a budovy byly buď srovnány se zemí, nebo značně ztrouchnivělé. I přesto nám byl opět podán dechberoucí výklad. Bohužel informace byly ještě smutnější a určitým způsobem více stísňující, jelikož podle samotných vězňů byla Osvětim ve srovnání s Březinkou skoro až „hotel“.

Osobně si myslím, že člověk může být sebevíce empatický a i přesto nikdy nebude schopný pochopit, jak lidé v těchto zařízeních museli trpět, když si to nezažil „na vlastní kůži“. Zároveň je však návštěva jediným způsobem, jak se o pochopení můžeme alespoň pokusit a vzdát těmto lidem – hrdinům – neskutečný hold.
Exkurze do Osvětimy
Exkurze do Osvětimy
Exkurze do Osvětimy
Exkurze do Osvětimy
Exkurze do Osvětimy

zpět aktuality